11/22/2019 - جمعه 1 آذر 1398
جستجو
معرفی

بوستان بانوان نرگس از جمله پارک های سرسبز شهرداری منطقه 18 می باشد که از تاریخ 90/10/30 به عنوان پارک اختصاصی بانوان افتتاح گردید این بوستان 17 هکتار و مساحت فضاهای سرپوشیده آن حدود 5000 متر مربع می باشد،که شامل زمین های ورزشی والیبال ،تنیس ، زمین چمن فوتبال ، مجموعه استخر ، مهد کودک ، کلینیک گل و گیاه ، بدنسازی ، کتابخانه ، اسکیت و دوچرخه ،مسجد و حراست و بازرسی می باشدکه با هدف ایجاد فضای امن و آرام جهت گذراندن اوقات فراغت و استفاده از امکانات رفاهی و ورزشی برای بانوان محترم راه اندازی گردیده است

شرح

این بوستان که بزرگترین بوستان بانوان تهران است، بیش از ۲۱ هکتار مساحت دارد و برای احداث آن، بیش از ۳۸ گونه گیاهی استفاده شده است.
در این بوستان درخت های تبریزی، صنوبر، کبوده، بید مجنون، توت، نوک، زیتون تلخ، کامسی، سدروس، ابریشم ایرانی، ابریشم مصری، ارغوان، توری، برگ بو، به ژاپنی، یاس زرد، زرشک همیشه سبز، زرشک قرمز، شمشاد طلایی، سرو خزنده و انواع رز غرس شده است.
بوستان بزرگ نرگس همچنین بیش از ۱۵ مجموعه فرهنگی، ورزشی، خدماتی و رفاهی همچون نمازخانه، مهدکودک، رستوران، کتابخانه، کلینیک گل و گیاه، مسیر تندرستی، دسته های ورزشی، مجموعه استخر سرپوشیده، سونا، جکوزی، سالن بدنسازی، زمین ورزشی بدمینتون، زمین اختصاصی والیبال، زمین اختصاصی بسکتبال، چمن مصنوعی فوتبال، پیست های اسکیت، بوفه، رستوران و فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی دارد.

امکانات

ویژگی ها و اثرات احداث بوستان نرگس:
جامعه شهری یکی از مهمترین ابزار تاثیرگذار و موتور محرکه تغییر و تحول بوده و از رویکرد اجتماعی شهرداری تهران برای برنامه ریزی و توجه به قشر عظیم و تاثیرگذار نیمی از جامعه انسانی یعنی زنان سیاستی پایدار می باشد. بر اساس همین سیاست احداث بوستان ها وفضاهای ویژه زنان یکی از همین ابزارها و توجه به حقوق این قشر از جامعه می باشد.
احداث بوستان نرگس پیرو همین سیاست ها و برنامه های راهبردی شهرداری تهران با تبیین اثرگذاری اجتماعی، زیست محیطی، فرهنگی بوده که با بیش از 15 فضای فرهنگی، ورزشی،خدماتی و رفاهی همچون نمازخانه، کتابخانه، زمین بازی کودکان، مهدکودک، کلینیک گل وگیاه، مجموعه استخر و سونا، سالن بدنسازی، زمینهای ورزشی روباز (بسکتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس، پینگ پنگ، زمین چمن مصنوعی فوتبال)، رستوران و فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی فرصتی برای ارتقاء سطح نشاط و سلامت جسمی، روحی، روانی ، تفریحی، ورزشی و فرهنگی خاص بانوان شهروند بوده که مهمترین اهداف تعریف شده برای این بوستان عبارتند از:
- ایجاد محیطی آرام، امن برای فعالیت زنان
- افزایش سرانه فضای سبز (بوستان) شهری
- پایداری سازی محیطشهری با کاهش آلاینده های صوتی، هوا و بصری
- ارتقاء پیوند های اجتماعی با آموزش و ایجاد فعالیت گروهی
- حمایت از زنان خود سرپرست خانواده با ایجاد درآمد پایدار
- توسعه ورزش همگانی با ایمن سازی محیط برای بانوان

با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی تعداد بازدیدکنندگان در فصول مختلف متفاوت می باشد، بطوریکه با توجه به مجموعه امکانات موجود تعداد مراجعین در فصل بهار و تابستان تا حدود 3000 نفر در هر روز و در پاییز و زمستان تا حدود 700 نفر در روز کاهش پیدا می کند.

کارگاه هنری قالی بافی در بوستان بانوان نرگس

این کارگاه با هدف آموزش قالی بافی وتوانمندسازی هنرجویان در هنر بافت و فروش تابلو فرش دست بافت ویژه تمام گروه سنی در روزهای فرد از ساعت 9 الی 16 در نماز خانه بوستان بانوان نرگس بصورت رایگان برگزار می گردد ؛ در پایان دوره آموزش در صورت تمایل هنرجویان به مرکز ذی ربط جهت ادامه کار تا کسب گواهی نامه و بیمه قالی بافی معرفی می گردند.

مزرعه کودک در بوستان بانوان نرگس

در جریان این افتتاحیه که به همت مراکز تحقیقات ، آموزش و مشاوره گل و گیاه منطقه در بوستان بانوان نرگس برگزار گردید،کودکان در این مزرعه با ابتدائی ترین مراحل کاشت و نگهداشت گونه های گیاهی آشنا می شوند.در این مزرعه انجام اقداماتی نظیر قلمه گیری ، حضور در کارگاه های آموزشی فشرده تکثیر گیاهان آپارتمانی ، سبزیکاری در جعبه ، بازیافت ، حشره شناسی صورت می پذیرد.

آدرس

بزرگراه آیت الله سعیدی -چهار راه یافت آباد -بلوار معلم - خیابان شهید آقائی شمالی - خیابان شهدای دانش آموز - خیابان یاسر - خیابان قائم -بوستان نرگس