11/22/2019 - جمعه 1 آذر 1398
جستجو

معرفی

توی شهر تهران یا هر شهر دیگه ای مکان های تاریخی وجود داره که هنوز شناخته یا بهتر بگم معروف نشدن .
روستای «ترشنبه» قدمت دیرینه دارد و قدیمی های آن می گویند که تا ۱۸۰سال پیش شخصی به نام «حسام الشکر مالک» صاحب تمام این محدوده بوده است و با فوت وی این زمین ها به فرزندانش به ارث رسیده و آنها هم بخشی از زمین ها را وقف کردند. به همین دلیل هم بیشتر زمین های این روستا وقفی است.

شرح

یخچال قدیمی
«ترشنبه» در دل خود آثار تاریخی مختلفی را جای داده و البته بسیاری از این آثار مانند قلعه و برج های «باروت» با گذشت زمان از بین رفته اند اما یخچال قدیمی این روستا که از آن می توان به عنوان بزرگترین یخچال قدیمی تهران نام برد با کمک میراث فرهنگی بازسازی شده و هنوز پابرجاست. این یخچال باقی مانده ای از بناهای دوران  قاجاریه است. می گویند چون در آن زمان مالک این یخچال قدیمی زمین های کشاورزی زیادی داشت، تصمیم گرفت برای نگهداری محصولاتش این یخچال بزرگ را بسازد. در واقع آن دوران از این مکان برای نگهداری محصولات استفاده می شده و یخ هایش هم در خارج از روستا بفروش می رسیده است. قدیمی ها می گویند که استخر کوچکی در این یخچال وجود داشته که آب از راه باریکی وارد آن و تبدیل به یخ می شده است. آب یخچال ترشنبه از قنات تامین می شد ولی این قنات به دلیل کاهش بارندگی، بعد از گذشت سالیان طولانی خشک شد و به این ترتیب بیش از ۷۵سال است که دیگر از این یخچال یخی بیرون نیامده است.

تغییر کاربری
براساس مستندات موجود در سازمان میراث فرهنگی و گردشگی استان تهران، در «علی آباد» و «رباط کریم» هم یخچال هایی وجود داشته اما یخچال قدیمی روستای ترشنبه بزرگترین و محکمترین یخچال استان تهران معرفی شده است. مساحت کل این یخدان ۴۶۰متر مربع و زیر بنای آن ۲۰۰ متر اعلام شده است. می گویند زمین این یخچال به خاندان «حاج محمدی» تعلق داشته و حدود ۵ سال پیش که نیمی از مخروط آن از بین رفت مسئولان شورای اسلامی روستا درصدد برآمدند تا این گنجینه تاریخی را حفظ و برای ثبت آن به عنوان آثار تاریخی تلاش کنند. به همین دلیل با «منوچهر حاج محمدی» مالک آن صحبت کرده و وی هم آن را به اهالی روستا اهدا کرد. بعد از واگذاری، کار بازسازی بنای تاریخی آغاز شد اما کار به همین جا ختم نشد و مسئولان شورای اسلامی به دنبال آن هستند تا این مکان را به یک محیط گردشگری تبدیل کنند. در هین راستا فضای داخلی این یخچال را که بیش از ۴۰ متر عمق داشت با ورودی اش همسطح و چراغ های روشنایی در آن نصب کرده اند و قرار است این فضا به قهوه خانه ای تاریخی با امکانات رفاهی تبدیل شود. اکنون بخشی از فعالیت های عمرانی این طرح انجام شده است.