12/13/2018 - پنجشنبه 22 آذر 1397
جستجو

1397/5/18 آمار بازدید : 86 print

شهردار منطقه 18 تهران گفت : شهروندان باید این احساس را داشته باشند که تفکیک پسماند از مبداء ، محیط زیست را حفظ و موجب افزایش تناژ پسماندهای خشکی که در اغلب مواقع نادیده گرفته می شود ، شده و برای آنها نیز صرفه اقتصادی خواهد داشت.


به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 18 ، مهندس سید محمد فیاض در نشست راهکارهای بهبود وضعیت تفکیک از مبداء منطقه که با حضور تعدادی از معاونین و مدیران منطقه برگزار شد ، ضمن بیان مطلب فوق افزود : ترویج فرهنگ تفكيک پسماند از مبداء ، بدون برنامه ريزي امكان پذير نبوده و هر چه ميزان مشاركت شهروندان در محلات کمتر باشد ، بالطبع آن هزينه هاي اداره شهر افزايش می یابد ، چرا که نگاه مدیریت شهری در این موضوع ، صرفه اقتصادی نبوده و به تفکیک پسماند از مبداء بعنوان یک مسأله اجتماعی و زیست محیطی توجه دارد.

وی اضافه کرد : طرحهای متنوع تشویقی و ارائه هرگونه تسهیلات از سوی غرف بازیافت به شهروندان ، انگیزه آنها را برای مشارکت در تفکیک پسماند از مبداء بیشتر کرده و حجم قابل توجهی از مواد دور ریختنی که قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارند جمع آوری می شود.

فیاض با اشاره به این نکته که بوستانها و مدارس از جمله اماکن پرترددی هستند که روزانه تعداد کثیری از شهروندان در آنها حضور یافته و از پتانسیل آنها می توان برای ترویج فرهنگ بازیافت بهره جست ، خواستار احداث غرف سیار بازیافت در بوستانها و همچنین ایجاد کلبه بازیافت ویژه مدارس شد.

شهردار منطقه 18 تهران خطاب به متولیان و دست اندرکاران بازیافت پیشنهاد کرد تا غرف بازیافت به جهت فرهنگ سازی بیشتر در استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در مجاورت ایستگاه های این ناوگان من جمله مترو مستقر و در ازای دریافت پسماند خشک به شهروندان بلیط رایگان سفر با مترو اعطاء نمایند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اين نكته كه دیدگاه مديريت شهري در مقوله بازیافت ، نگاهی اجتماعی و زیست محیطی است و تحقق آن نیازمند همتی والا و عزمی جزم دارد ، گفت : پرداختن به جنبه های اقتصادی در این مقوله ، واقعیتهای موجود را پنهان خواهد کرد.

به گفته فیاض ، حجم بيشتري از هزينه هاي اداره شهربعهده شهرداري بوده كه بر اساس آمار بدست آمده ، جمع آوري زباله و تفكيک پسماند در اولويت كارهاي جاري قرار داشته و بطور روزمره با زندگي شهروندان سرو كار دارند و توجه به آمار سازی رویه نامناسبی بوده و بایستی بر اساس واقعیتها زمینه را برای مشارکت صاحبان اصلی شهر فراهم آورد.

گفتنی است : هریک از معاونین و مدیران منطقه نیز در این نشست به تناسب موضوعات مطروحه به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خویش پرداختند.

مقالات مرتبط
loading
  نظرات